Fat Jockey Racing Tips
  Home   Tipster Challenge   Free Bets     Racing News   Videos & Pictures   Discussion Forum  
  Latest Racing News   Aintree Festival   Fat Stats   Top Jockeys  
Cheltenham Festival Winners 2015
Mon, Mar 16th, 2015

The 2015 Cheltenham Festival results were probably slightly more predictable than in previous years with 7 winning favourites in the 27 races.

Of note was that all these wins for favourites came in Grade 1 races ( i.e. favourites had a 50% strike rate at Grade 1 level ). Backing all favourites in Grade 1 races would have returned a £6 level stakes profit for the week.

In all 18/27 winners were returned at single figure prices with the main shocks arising in the handicaps.

The highest priced winner over the four days was Darna at 33/1 in the Plate. Qualando's 25/1 success in the Fred Winter and Wicklow Brave's demolition of the field in the county were the only other wins at prices greater than 20/1.

Champion Day, Tuesday, March 10


1.30pm Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Grade 1)
DOUVAN (FR) (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 5-11-7 Ruby Walsh 2/1f

2.05pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Chase (Grade 1)
UN DE SCEAUX (FR) (Edward O'Connell) Willie Mullins IRE 7-11-04 Ruby Walsh 4/6f

2.40pm Ultima Business Solutions Handicap Chase (Grade 3)
THE DRUIDS NEPHEW (IRE) (The Stonehenge Druids) Neil Mulholland p8-11-03 Barry Geraghty 8/1

3.20pm Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade 1)
FAUGHEEN (IRE) (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 7-11-10 Ruby Walsh 4/5f

4.00pm OLBG Mares' Hurdle (Grade 1)
GLENS MELODY (IRE) (Fiona McStay) Willie Mullins IRE 7-11-05 Paul Townend 6/1

4.40pm Toby Balding National Hunt Chase (Listed Amateur Riders' Novices' Chase)
CAUSE OF CAUSES (USA) (J P McManus) Gordon Elliott IRE tp7-11-06 Mr Jamie Codd 8/1

5.15pm CHAPS Restaurants Barbados Novices' Handicap Chase (Listed)
IRISH CAVALIER (IRE) (Andrew McIver) Rebecca Curtis p6-11-07 Paul Townend 11/1

Ladies Day, Wednesday, March 11

1.30pm Neptune Investment Management Novices' Hurdle (Grade 1)
WINDSOR PARK (IRE) (Dr Ronan Lambe) Dermot Weld IRE 6-11-07 Davy Russell 9/2

2.05pm RSA Chase (Grade 1)
DON POLI (IRE) (Gigginstown House Stud) Willie Mullins IRE 6-11-04 Bryan Cooper 13/8f

2.40pm Coral Cup (Grade 3 Handicap Hurdle)
AUX PTITS SOINS (FR) (John & Lisa Hales) Paul Nicholls 5-10-07 Sam Twiston-Davies 9/1

3.20pm Betway Queen Mother Champion Chase (Grade 1)
DODGING BULLETS (Martin Broughton & Friends) Paul Nicholls t7-11-10 Sam Twiston-Davies 9/2

4.00pm Glenfarclas Handicap Chase (Cross Country)
RIVAGE D'OR (FR) (Gigginstown House Stud) Tony Martin IRE t10-10-10 Davy Russell 16/1

4.40pm Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3)
QUALANDO (FR) (Kathy Stuart) Paul Nicholls 4-11-00 Nick Scholfield 25/1

5.15pm Weatherbys Champion Bumper (Grade 1)
MOON RACER (IRE) (Professor Caroline Tisdall & Bryan Drew) David Pipe 6-11-05 Tom Scudamore 9/2f

St Patrick's Thursday, March 12

1.30pm JLT Novices' Chase (Grade 1)
VAUTOUR (FR) (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 6-11-04 Ruby Walsh 6/4f

2.05pm Pertemps Network Final (Listed)
CALL THE COPS (IRE) (Matt & Lauren Morgan) Nicky Henderson 6-10-12(inc 5lbex) Andrew Tinkler 9/1

2.40pm Ryanair Chase (Grade 1)
UXIZANDRE (FR) (J P McManus) Alan King v7-11-10 A P McCoy 16/1

3.20pm Ladbrokes World Hurdle (Grade 1)
COLE HARDEN (IRE) (Jill & Robin Eynon) Warren Greatrex t6-11-10 Gavin Sheehan 14/1

4.00pm Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate (Grade 3)
DARNA (Julie & David Martin) Kim Bailey t9-10-11 David Bass 33/1

4.40pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
THE PACKAGE (The Johnson Family) David Pipe bt12-11-04 Mr Jamie Codd 9/1

5.15pm The St Patrick's Derby (in aid of the Injured Jockeys Fund)
KNIGHT'S PARADE (IRE) (Bodhran Makers Syndicate) Gordon Elliott IRE 5-12-00 James Collins

Gold Cup Day, Friday, March 13


1.30pm JCB Triumph Hurdle (Grade 1)
PEACE AND CO (FR) (Simon Munir & Isaac Souede) Nicky Henderson 4-11-00 Barry Geraghty 2/1f

2.05pm Vincent O'Brien County Handicap Hurdle (Grade 3)
WICKLOW BRAVE (Wicklow Bloodstock Ltd) Willie Mullins IRE 6-11-04 Paul Townend 25/1

2.40pm Albert Bartlett Novices' Hurdle (Grade 1)
MARTELLO TOWER (IRE) (Barry Connell) Margaret Mullins IRE 7-11-07 Adrian Heskin 14/1

3.20pm Betfred Cheltenham Gold Cup (Grade 1)
CONEYGREE (The Max Partnership) Mark Bradstock 8-11-10 Nico de Boinville 7/1

4.00pm St. James's Place Foxhunter Chase Challenge Cup
ON THE FRINGE (IRE) (J P McManus) Enda Bolger IRE 10-12-00 Miss Nina Carberry 6/1

4.40pm Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle
KILLULTAGH VIC (IRE) (Rose Boyd, B Anderson, A Armstrong) Willie Mullins IRE 6-11-01 Luke Dempsey 7/1

5.15pm A P McCoy Grand Annual Handicap Chase (Grade 3)
NEXT SENSATION (IRE) (Mark Blandford) Michael Scudamore t8-11-02 Tom Scudamore 16/1

<< Back to Racing Headlines