Fat Jockey Racing Tips
  Home   Tipster Challenge   Free Bets     Racing News   Videos & Pictures   Discussion Forum  
  Big Races   Cheltenham Festival 2016      
A-Z of Cheltenham Festival winning jockeys since 1983
Fri, Feb 8th, 2013

Thanks to our friends at racenews for this comprehensive list of Cheltenham Festival winning jockeys over the last thirty years or so...

ARMYTAGE, MR MARCUS 3 wins. NH Chase: 1992 Keep Talking, 1994 Christmas Gorse

Walwyn Muir: 1992 Tug Of Gold

ARMYTAGE, GEE 2. Byrne: 1987 Gee-A

Walwyn Muir: 1987 The Ellier

ASPELL, PADDY 1. JLT Specialty: 2010 Chief Dan George

BARRY, SHAY 1. Johnny Henderson Grand Annual: 1999 Space Trucker

BATCHELOR, MATTIE 1, Pulteney: 2005 King Harald

BEASLEY, MISS CAROLINE 1. CGA Foxhunter: 1983 Eliogarty

BERRY, MR ALAN 2. NH Chase: 2007 Butler’s Cabin

Walwyn Muir: 2012 Sunnyhillboy

BERRY, FRANK Sr 6. RSA Chase: 1985 Antarctic Bay

Racing Post Arkle: 1984 Bobsline

Byrne: 1982 Doubleuagain

Sportingbet Queen Mother: 1981 Drumgora

William Hill Supreme: 1975 Bannow Rambler

Betfred Gold Cup: 1972 Glencaraig Lady

BERRY, FRAN 1. Coral Cup: 1999 Khayrawani

BERRY, MR JOHN 2. Walwyn Muir: 1990 Master Bob

NH Chase: 1995 Front Line

BIDDICK, WILL 1. Byrne: 2009 Something Wells

BOLGER, MR ENDA 1. CGA Foxhunter: 1996 Elegant Lord

BRADBURNE, MARK 2. NH Chase: 2000 Relaxation

Johnny Henderson Grand Annual: 2003 Palarshan

BRADLEY, GRAHAM 9. Johnny Henderson Grand Annual: 1986 Pearlyman, 1992 My Young Man,

1995 Sound Reveille, 1997 Uncle Ernie

RSA Chase: 1987 Kildimo

Neptune: 1983 Sabin Du Loir

Betfred Gold Cup: 1983 Bregawn

Stan James Champion: 1996 Collier Bay

William Hill Supreme: 1998 French Ballerina

BRENNAN, PADDY 6. Fred Winter: 2006 Shamayoun

Ladbrokes World: 2007 Inglis Drever

Pertemps Final: 2008 Ballyfitz

Ryanair: 2009 Imperial Commander

Betfred Gold Cup: 2010 Imperial Commander

Johnny Henderson Grand Annual: 2010 Pigeon Island

BRIDGWATER, DAVID 5. Vincent O’Brien County: 1991 Winnie The Witch

Johnny Henderson Grand Annual: 1994 Snitton Lane

Ladbrokes World: 1996 Cyborgo

Cathcart: 1996 Challenger du Luc

JLT Specialty: 1997 Flyer’s Nap

BRODERICK, SHANE 1. Ladbrokes World: 1995 Dorans Pride

BURKE, JOHN 1. JLT Specialty: 1994 Antonin

BURKE, KEIRAN 1. Byrne: 2011 Holmwood Legend

BURTON, MR RICHARD 3. Walwyn Muir: 2005 Juveigneur, 2007 Cloudy Lane

CGA Foxhunter: 2009 Cappa Bleu

CARBERRY, MISS NINA 4. Fred Winter: 2005 Dabiroun

Glenfarclas: 2007 Heads Onthe Ground, 2008 & 2009 Garde Champetre

CARBERRY, PAUL 12. Weatherbys Bumper: 1993 Rhythm Section, 2006 Hairy Molly

JLT Specialty: 1998 Unguided Missile, 2002 Frenchman’s Creek

Neptune: 2006 Nicanor

RSA Chase: 1999 Looks Like Trouble

William Hill Supreme: 2000 Sausalito Bay, 2009 Go Native

Pertemps Final: 2005 Oulart

Johnny Henderson Grand Annual: 2005 Fota Island, 2012 Bellvano

Fred Winter: 2008 Crack Away Jack

CARBERRY, PHILIP 2. Stan James Champion: 2007 Sublimity

Vincent O’Brien County: 2007 Pedrobob

CASEY, DAVID 2. Johnny Henderson Grand Annual: 2002 Fadoudal Du Cochet

RSA Chase: 2004 Rule Supreme

CASH, BARRY 1. William Hill Supreme: 2004 Brave Inca

CHARLES-JONES, MR ALEX 1. CGA Foxhunter: 2000 Cavalero

CLEMENTS, STEVEN 1. Johnny Henderson Grand Annual: 2011 Oiseau De Nuit

CODD, MR JAMIE 2. Walwyn Muir: 2009 Character Building, 2011 Junior

COLEMAN, AIDAN 1. Pertemps Final: 2009 Kayf Aramis

CONDON, DAVY 1. William Hill Supreme: 2007 Ebaziyan

COOK, DANNY 1. Byrne: 2010 Great Endeavour

COSTELLO, DOUGIE 1. JCB Triumph: 2012 Countrywide Flame

COSTELLO, MR TOM 1. NH Chase: 1988 Over The Road

CRONE, GARY 1. Byrne: 1996 Old Bridge

CROSSE, DAVID 1. Walwyn Muir: 2002 The Bushkeeper

CULLEN, MR DENIS 1. NH Chase: 2003 Sudden Shock

CULLOTY, JIM 5. RSA Chase: 2000 Lord Noelie

Betfred Gold Cup: 2002, 2003 and 2004 Best Mate

Weatherbys Bumper: 2004 Total Enjoyment

CURLING, MISS POLLY 1. CGA Foxhunter: 1995 Fantus

DAVIES, HYWEL 2. Johnny Henderson Grand Annual: 1990 Katabatic

Sportingbet Queen Mother: 1990 Barnbrook Again

DE GILES, FELIX 1. Martin Pipe: 2009 Andytown

DOBBIN, TONY 3. Vincent O’Brien County: 1994 Dizzy, 2000 Master Tern

Pertemps Final: 2002 Freetown

DOUMEN, THIERRY 3. JCB Triumph: 2000 Snow Drop

Ladbrokes World: 2002 and 2003 Baracouda

DOYLE, TOM 1. Pertemps Final: 2007 Oscar Park

DUNWOODY, RICHARD 18. Neptune: 1992 Thetford Forest

Weatherbys Bumper: 1992 Montelado, 1997 Florida Pearl

Racing Post Arkle: 1991 Remittance Man, 1989 Waterloo Boy, 1996

Ventana Canyon

JLT Specialty: 1990 Bigsun, 1985 West Tip

Stan James Champion: 1990 Kribensis

JCB Triumph: 1988 Kribensis, 1996 Paddy’s Return

Betfred Gold Cup: 1988 Charter Party

Johnny Henderson Grand Annual: 1987 French Union

Pertemps Final: 1985 Von Trappe

RSA Chase: 1997 Hanakham,1998 Florida Pearl

Vincent O’Brien County: 1993 Thumbs Up, 1997 Barna Boy

DURACK, SEAMUS 1. Walwyn Muir: 1998 In Truth

DWYER, MARK 9. Betfred Gold Cup: 1993 Jodami, 1985 Forgive 'N Forget

Racing Post Arkle: 1988 Danish Flight

Pertemps Final: 1983 Forgive'N Forget, 1991 Danny Connors

Stan James Champion: 1994 Flakey Dove

Weatherbys Bumper: 1995 Dato Star

William Hill Supreme: 1995 Tourist Attraction

Coral Cup: 1996 Trainglot

EDWARDS, MR DARREN 1. Walwyn Muir: 2004 Maximize

ELSWORTH, DOMINIC 1. Byrne: 2008 Mister McGoldrick

EVANS, JAMIE 1. Coral Cup: 1997 Big Strand

FARRANT, RODNEY 2. Sportingbet Queen Mother: 1997 Martha’s Son

Ladbrokes World: 1998 Princeful

FARRELLY, JOHNNY 1. Martin Pipe: 2010 Pause And Clause

FARTHING, MR JUSTIN 1. CGA Foxhunter: 1992 Rushing Wild

FEHILY, NOEL 2. Vincent O’Brien County: 2008 Silver Jaro

Stan James Champion: 2012 Rock On Ruby

FENTON, BARRY 1. Coral Cup: 1998 Top Cees

FENTON, MR PHILIP 1. NH Chase: 1996 Loving Around

FITZGERALD, MICK 14.

JLT Specialty: 1995 Rough Quest, 2000 Marlborough

Sportingbet Queen Mother: 1999 Call Equiname

JCB Triumph: 1999 Katarino

Betfred Gold Cup: 1999 See More Business

Cathcart: 1994 Raymylette, 1999 & 2000 Stormyfairweather

Racing Post Arkle: 2000 Tiutchev

Ladbrokes World: 2000 Bacchanal

Coral Cup: 2003 Xenophon

RSA Chase: 2005 Trabolgan

Ryanair Chase: 2006 Fondmort

Byrne: 2006 Non So

FLYNN, PAUL 1. Coral Cup: 2000 What’s Up Boys

FLOOD, PADDY 1. Coral Cup: 2009 Ninetieth Minute

FROST, HADDEN 1. Pertemps Final: 2010 Buena Vista

FROST, JIMMY 3. Neptune: 1991 Crystal Spirit

Stan James Champion: 1991 Morley Street

William Hill Supreme: 1990 Forest Sun

GALLAGHER, DEAN 2. Vincent O’Brien County: 1996 Star Rage

Stan James Champion: 2002 Hors La Loi III

GARRITY, RUSS 1. RSA Chase: 2002 Hussard Collonges

GERAGHTY, BARRY 25.

Racing Post Arkle: 2002 Moscow Flyer, 2009 Forpadydeplasterer, 2012 Sprinter Sacre

JLT Specialty: 2003 Youlneverwalkalone

RSA Chase: 2006 Star De Mohaison, 2012 Bobs Worth

Coral Cup: 2006 Sky’s The Limit, 2010 Spirit River

Pertemps Final: 2003 Inching Closer

Sportingbet Queen Mother: 2003 & 2005 Moscow Flyer, 2010 Big Zeb, 2012 Finian’s Rainbow

JCB Triumph: 2003 Spectroscope, 2009 Zaynar, 2010 Soldatino

Vincent O’Brien County: 2003 Spirit Leader

Ladbrokes World: 2004 Iris’s Gift

Betfred Gold Cup: 2005 Kicking King

Weatherbys Bumper: 2007 Cork All Star

Pulteney: 2008 Finger Onthe Pulse

Stan James Champion: 2009 Punjabi

Albert Bartlett: 2011 Bobs Worth

Neptune: 2012 Simonsig

Ryanair: 2012 Riverside Theatre

GIBSON, BRUCE 1. Walwyn Muir: 1999 Celtic Giant

GILLIES, CAMPBELL 1. Albert Bartlett: 2012 Brindisi Breeze

GLASSONBURY, ANDREW 1. Fred Winter: 2007 Gaspara

GOSCHEN, MISS RILLY 1. CGA Foxhunter: 2004 Earthmover

GREENALL, MR OLIVER 1. CGA Foxhunter: 2008 Amicelli

GREENE, RODI 1. Coral Cup: 2002 Ilnamar

GUEST, RICHARD 2. Stan James Champion: 1989 Beech Road

Vincent O’Brien County: 1987 Neblin

HAAN DE, BEN 3. RSA Chase: 1990 Garrison Savannah

JLT Specialty: 1987 Gainsay

Johnny Henderson Grand Annual: 1980 Stopped

HACKING, MR PAUL 2. NH Chase: 1990 Topsham Bay

CGA Foxhunter: 1988 Certain Light

HARDING, BRIAN 1. Sportingbet Queen Mother: 1998 One Man

HARDING, MR RICHARD 3. Walwyn Muir: 2006 You’re Special, 2010 Ballabriggs

National Hunt Chase: 2006 Hot Weld

HARVEY, LUKE 1. Pertemps Final: 1987 Taberna Lord

HARRIS, MR MICKY 1. NH Chase: 1997 Flimsy Truth

HAWKE, NIGEL 1. JLT Specialty: 1991 Seagram

HAYNES, HARRY 1. Martin Pipe: 2012 Attaglance

HENLEY, MR PETER 1. Walwyn Muir: 1995 Flyer’s Nap

HESKIN, ADRIAN 1. Glenfarclas: 2010 A New Story

HIDE, PHILIP 1. RSA Chase: 1995 Brief Gale

HILL, MR ALAN 1. CGA Foxhunter: 1985 Elmboy

HOBBS, PETER 4. Racing Post Arkle: 1990 Comandante

Vincent O’Brien County: 1990 Moody Man

RSA Chase: 1989 Envopak Token

Pertemps Final: 1995 Miracle Man

HOLLEY, PAUL 2. JLT Specialty: 1993 Givus A Buck

JCB Triumph: 1991 Oh So Risky

HUTCHINSON, WAYNE 1. Johnny Henderson Grand Annual: 2009 Oh Crick

HUXLEY, CHARLIE 1. NH Chase: 2008 Old Benny

JACOB, DARYL 1. JCB Triumph: 2011 Zarkandar

JENKS, TOM 1. Walwyn Muir: 1993 Strong Beau

JOHNSON, RICHARD 18.

Ladbrokes World: 1999 Anzum

Byrne: 2000 Dark Stranger, 2003 Young Spartacus

Betfred Gold Cup: 2000 Looks Like Trouble

Sportingbet Queen Mother: 2002 Flagship Uberalles

Vincent O’Brien County: 2002 Rooster Booster

Stan James Champion: 2003 Rooster Booster

RSA Chase: 2003 One Knight

Cathcart: 2003 La Landiere

Coral Cup: 2004 Monkerhostin

JCB Triumph: 2004 Made In Japan, 2006 Detroit City

Neptune: 2007 Massini’s Maguire

William Hill Supreme: 2010 Menorah

Pulteney: 2010 Copper Bleu

Racing Post Arkle: 2011 Captain Chris

Weatherbys Bumper: 2011 Cheltenian

Glenfarclas: 2012 Balthazar King

JONES, SAM 1. Coral Cup: 2007 Burntoakboy

KEIGHTLEY, SHAUN 1. Pertemps Final: 1989 Rogers Princess

KONDRAT, ADAM 1. Betfred Gold Cup: 1994 The Fellow

LEE, GRAHAM 5.

William Hill Supreme: 2005 Arcalis

Neptune: 2005 No Refuge

Ladbrokes World: 2005 Inglis Drever

Pulteney: 2007 L’Antartique; 2011 Divers

LLEWELLYN, CARL 7.

Neptune: 1993 Gaelstrom, 2004 Fundamentalist

JLT Specialty: 1992 Tipping Tim

Byrne: 1988 Smart Tar

William Hill Supreme: 1994 Arctic Kinsman

JCB Triumph: 1998 Upgrade

Pertemps Final: 2000 Rubhahunish

LOWER, JONOTHAN 2. William Hill Supreme: 1989 Sondrio

JCB Triumph: 1995 Kissair

LYNCH, ANDREW 4.

Racing Post Arkle: 2010 Sizing Europe

Albert Bartlett: 2010 Berties Dream

Sportingbet Queen Mother: 2011 Sizing Europe

Glenfarclas: 2011 Sizing Australia

LYNCH, MARTIN 1. Byrne: 1992 Elfast

MAGUIRE, ADRIAN 6.

Cathcart: 1993 Second Schedual

Johnny Henderson Grand Annual: 1993 Space Fair

Betfred Gold Cup: 1992 Cool Ground

Walwyn Muir: 1991 Omerta

Sportingbet Queen Mother: 1994 Viking Flagship

JCB Triumph: 1994 Mysilv

MAGUIRE, JASON 5.

William Hill Supreme: 2012 Cinders And Ashes

Neptune: 2002 Galileo, 2010 Peddlers Cross

OLBG Mares Hurdle: 2008 Whiteoak

Coral Cup: 2012 Son Of Flicka

MARSTON, WARREN 2. William Hill Supreme: 1996 Indefence

RSA Chase: 1996 Nahthen Lad

MARTIN, MR TONY 2. NH Chase: 1991 Smooth Escort, 1999 Deejaydee

MARTIN, MR RAY 1. CGA Foxhunter: 1990 Call Collect

McCARTHY, MR TIM 1. Walwyn Muir: 1994 Fighting Words

McCOURT, GRAHAM 5. Byrne: 1993 Sacre D'Or, 1994 Elfast

Stan James Champion: 1992 Royal Gait

Betfred Gold Cup: 1990 Norton's Coin

Pertemps Final: 1986 Motivator

McCOY, A P 27. William Hill Supreme: 1999 Hors La Loi III

Johnny Henderson Grand Annual: 1996 Kibreet, 1998 Edredon Bleu

Racing Post Arkle: 1997 Or Royal, 1998 Champleve, 2004 Well Chief

Stan James Champion: 1997 Make A Stand, 2006 Brave Inca, 2010 Binocular

Betfred Gold Cup: 1997 Mr Mulligan, 2012 Synchronised

Pertemps Final: 1998 Unsinkable Boxer

Cathcart: 1998 Cyfor Malta, 2002 Royal Auclair

Vincent O’Brien County: 1998 Blowing Wind, 2012 Alderwood

Byrne: 1999 Majadou

Sportingbet Queen Mother: 2000 Edredon Bleu

Weatherbys Bumper: 2003 Liberman

Pulteney: 2006 Reveillez

Albert Bartlett: 2006 Black Jack Ketchum, 2007 Wichita Lineman

RSA Chase: 2008 Albertas Run

JLT Specialty: 2009 Wichita Lineman

Ryanair: 2010 Albertas Run, 2011 Albertas Run

Jewson Novices’ Chase: 2011 Noble Prince

McGRATH, JEREMIAH 1. Fred Winter: 2012 Une Artiste

McGRATH, LARRY 1. Cathcart: 2004 Our Armageddon

McGRATH, RICHARD 1. Pertemps Final: 1996 Great Easeby

McHUGH, MR SAUL 1. Walwyn Muir: 2003 Royal Predica

McLERNON, RICHIE 1. JLT Specialty: 2012 Alfie Sherrin

McNAMARA, ANDREW 1. Sportingbet Queen Mother: 2006 Newmill

McNAMARA, MR J T 4.

NH Chase: 2002 Rith Dubh, 2012 Teaforthree

Glenfarclas: 2005 Spot Thedifference

CGA Foxhunter: 2007 Drombeag

McNEILL, SIMON 1. Sportingbet Queen Mother: 1991 Katabatic

McWILLIAMS, PAT 1. William Hill Supreme: 1991 Destriero

MITCHELL, MR TIM 1. CGA Foxhunter: 1997 Fantus

MOFFATT, JIMMY 1. Vincent O’Brien County: 1995 Home Counties

MULHOLLAND, TONY 1. Pertemps Final: 1990 Henry Mann

MULLINS, EMMET 1. Martin Pipe: 2011 Sir Des Champs

MULLINS, MR PATRICK 2. Weatherbys Bumper: 2008 Cousin Vinny, 2012 Champagne Fever

MULLINS, MR SEAMUS 1. NH Chase: 1989 Boraceva

MULLINS, MR WILLIE 1. Weatherbys Bumper: 1996 Wither Or Which

MURPHY, MR DAMIEN 1. Christies’ Foxhunter: 2006 Whyso Mayo

MURPHY, DECLAN 1. Sportingbet Queen Mother: 1993 Deep Sensation

MURPHY, EAMON 1. Byrne: 1991 Foyle Fisherman

MURPHY, TIMMY 8.

Byrne: 1997 Terao, 2004 Tikram

Vincent O’Brien County: 1999 Sir Talbot, 2005 Fontanesi

Pertemps Final: 2004 Creon

Racing Post Arkle: 2005 Contraband

Ryanair: 2008 Our Vic

Pulteney: 2009 Chapoturgeon

NEEDHAM, MRS FIONA 1. CGA Foxhunter: 2002 Last Option

NIVEN, PETER 1. RSA Chase: 1994 Monsieur Le Cure

O’BRIEN, TOM 1. Fred Winter: 2009 Silk Affair

O’CONNELL, BRIAN 1. Weatherbys Bumper: 2009 Dunguib

O’CONNOR, MR DEREK 2. NH Chase: 2011 Chicago Grey

CGA Foxhunter: 2011 Zemsky

O’DWYER, CONOR 4.

Betfred Gold Cup: 1996 Imperial Call, 2006 War Of Attrition

Stan James Champion: 2004 & 2005 Hardy Eustace

O’FARRELL, CONOR 1. Pertemps Final: 2011 Buena Vista

O’HARE, MR MARK 1. NH Chase: 2005 Another Rum

O’KEEFFE, ALAN 2. Coral Cup: 2005 Idole First Byrne: 2007 Idole First

O’NEILL, GERRY 1. Coral Cup: 1995 Chance Coffey

O'NEILL, SEAMUS 1. Neptune: 1984 Fealty

O’REGAN, DENIS 3.

Racing Post Arkle: 2008 Tidal Bay

Ladbrokes World: 2008 Inglis Drever

Pertemps Final: 2012 Cape Tribulation

O'SULLIVAN, MR WILLIAM 1. CGA Foxhunter: 1991 Lovely Citizen

OSBORNE, JAMIE 11.

Racing Post Arkle: 1993 Travado, 1992 Young Pokey, 1994 Nakir

William Hill Supreme: 1997 Shadow Leader, 1992 Flown

Sportingbet Queen Mother: 1992 Remittance Man

Ladbrokes World: 1992 Nomadic Way, 1997 Karshi

Vincent O’Brien County: 1992 Dusty Miller

Johnny Henderson Grand Annual: 1991 Aldino

Cathcart: 1995 Coulton

PERRETT, MARK 5. Ladbrokes World: 1991 King's Curate, 1994 Balasani

Neptune: 1989 Sayfar's Lad

William Hill Supreme: 1988 Vagador

JCB Triumph: 1983 Saxon Farm

PITMAN, MARK 1. Betfred Gold Cup: 1991 Garrison Savannah

POLLOCK, MR BEN 1. CGA Foxhunter: 1999 Castle Mane

POWELL, BRENDAN 2. Cathcart: 1988 Private Views

Weatherbys Bumper: 1999 Monsignor

POWER, ROBERT 1. RSA Chase: 2011 Bostons Angel

QUEALLY, MR JOHN 1. Walwyn Muir: 1986 Glyde Court

RICHARDS, MARK 2. JCB Triumph: 1992 Duke Of Monmouth

Cathcart: 1992 Repeat The Dose

RIMELL, MISS KATIE 1. CGA Foxhunter: 1989 Three Counties

RUSSELL, DAVY 9.

Glenfarclas: 2006 Native Jack

JLT Specialty: 2007 Joes Edge

Coral Cup: 2008 Naiad Du Misselot, 2011 Carlito Brigante

Johnny Henderson Grand Annual: 2008 Tiger Cry

Albert Bartlett: 2009 Weapon’s Amnesty

RSA Chase: 2010 Weapon’s Amnesty

Neptune: 2011 First Lieutenant

Jewson: 2012 Sir Des Champs

RYAN, TOM 1. Pertemps Final: 2006 Kadoun

SCHOLFIELD, NICK 1. Pulteney: 2012 Hunt Ball

SCUDAMORE, PETER 13.

Coral Cup: 1993 Olympian

Stan James Champion: 1988 Celtic Shot, 1993 Granville Again

RSA Chase: 1993 Young Hustler, 1992 Miinnehoma, 1991 Rolling Ball

Cathcart: 1991 Chatam, 1987 Half Free

Neptune: 1990 Regal Ambition

Johnny Henderson Grand Annual: 1989 Pukka Major

Sportingbet Queen Mother: 1987 Pearlyman

JLT Specialty: 1986 Charter Party

JCB Triumph: 1986 Solar Cloud

SCUDAMORE, TOM 2. JLT Specialty: 2008 An Accordion

Byrne: 2012 Salut Flo

SPENCER, JAMIE 1. Weatherbys Bumper: 2002 Pizarro

STOREY, BRIAN 1. Cathcart: 1997 Sparky Gayle

SWAN, CHARLIE 17.

William Hill Supreme: 1993 Montelado, 2002 Like-A-Butterfly

Pertemps Final: 1993 Fissure Seal

JCB Triumph: 1993 Shawiya, 2002 Scolardy

Ladbrokes World: 1990 Trapper John, 1993 Shuil Ar Aghaidh

Neptune: 1994 Danoli, 1996 Urubande, 1997 Istabraq

Coral Cup: 1994 Time For A Run

Weatherbys Bumper: 1994 Mucklemeg, 2000 Joe Cullen

Sportingbet Queen Mother: 1995 Viking Flagship

Stan James Champion: 1998 Istabraq, 1999 Istabraq, 2000 Istabraq

SWEENEY, MR COLMAN 2. CGA Foxhunter: 2005 Sleeping Night, 2012 Salsify

THOMAS, SAM 1. Betfred Gold Cup: 2008 Denman

THORNTON, ANDREW 3.

JLT Specialty: 1996 Maamur

Neptune: 1998 French Holly

Betfred Gold Cup: 1998 Cool Dawn

 

THORNTON, ROBERT 16.

Racing Post Arkle: 2006 Voy Por Ustedes, 2007 My Way De Solzen

Walwyn Muir: 1997 King Lucifer

Pertemps Final: 1997 Pharanear

JLT Specialty: 2004 Fork Lightning, 2005 Kelami, 2011 Bensalem

JCB Triumph: 2005 Penzance, 2007 Katchit

Albert Bartlett: 2005 Moulin Riche

Ladbrokes World Hurdle: 2006 My Way De Solzen

Sportingbet Queen Mother: 2007 Voy Por Ustedes

Johnny Henderson Grand Annual: 2007 Andreas

Albert Bartlett: 2008 Nenuphar Collognes

William Hill Supreme: 2008 Captain Cee Bee

Stan James Champion: 2008 Katchit

TIERNEY, EAMON 1. Byrne: 1990 New Halen

TINKLER, ANDREW 1. Johnny Henderson Grand Annual: 2006 Greenhope

TITLEY, JASON 1. Pertemps Final: 1992 My View

TIZZARD, JOE 3. CGA Foxhunter: 1998 Earthmover

Racing Post Arkle: 1999 Flagship Uberalles

Weatherbys Bumper: 2010 Cue Card

TOWNEND, PAUL 1. Fred Winter: 2011 What A Charm

TRELOGGEN, MR RON 2. CGA Foxhunter: 1993 & 1994 Double Silk

TWISTON-DAVIES, SAM 1. CGA Foxhunter: 2010 Baby Run

TUDOR, MR JAMES 1. Walwyn Muir: 2008 High Chimes

WAKLEY, RUPERT 1. NH Chase: 1998 Wandering Light

WALEY-COHEN, MR SAM 3. Byrne: 2005 Liberthine

NH Chase: 2009 Tricky Trickster

Betfred Gold Cup: 2011 Long Run

WALFORD, ROBERT 1. Walwyn Muir: 2000 Honey Mount

WALL, TREVOR 1. Vincent O’Brien County: 1988 Cashew King

WALSH, MS KATIE 2. NH Chase: 2010 Poker De Sivola

Vincent O’Brien County: 2010 Thousand Stars

WALSH, RUBY 34.

William Hill Supreme: 2006 Noland, 2011 Al Ferof

JLT Specialty: 2006 Dun Doire

Weatherbys Bumper: 1998 Alexander Banquet, 2005 Missed That

Byrne: 2002 Blowing Wind

Racing Post Arkle: 2003 Azertyuiop

Sportingbet Queen Mother: 2004 Azertyuiop, 2008 & 2009 Master Minded

Johnny Henderson Grand Annual: 2004 St Pirran

Vincent O’Brien County: 2004 Sporazene, 2006 Desert Quest, 2009

American Trilogy, 2011 Final Approach

Ryanair: 2005 Thisthatandtother, 2007 Taranis

RSA Chase: 2007 Denman, 2009 Cooldine

Betfred Gold Cup: 2007 & 2009 Kauto Star

Neptune: 2008 Fiveforthree, 2009 Mikael D’Haguenet

JCB Triumph: 2008 Celestial Halo

OLBG Mares Hurdle: 2009, 2010, 2011 & 2012 Quevega

Ladbrokes World: 2009, 2010, 2011 & 2012 Big Buck’s

Fred Winter: 2010 Sanctuaire

Stan James Champion: 2011 Hurricane Fly

WALSH, MR TED 4.

CGA Foxhunter: 1986 Attitude Adjuster

Sportingbet Queen Mother: 1979 Hilly Way

Walwyn Muir: 1974 Castleruddery, 1976 Prolan

WHELAN, KEN 1. Walwyn Muir: 1996 Stop The Waller

WIDGER, MR ROBERT 1. NH Chase: 2004 Native Emperor

WILLIAMS, PAUL 1. Pertemps Final: 1994 Tindari

WILLIAMSON, NORMAN 11.

Stan James Champion: 1995 Alderbrook

Betfred Gold Cup: 1995 Master Oats

Byrne: 1995 Kadi, 1998 Super Coin

Neptune: 1995 Putty Road, 2000 Monsignor

JCB Triumph: 1997 Commanche Court

JLT Specialty: 1999 Betty’s Boy

Pertemps Final: 1999 Generosa

Johnny Henderson Grand Annual: 2000 Samakaan

William Hill James Supreme: 2003 Back In Front

WILSON, MR NOEL 1. NH Chase: 1993 Ushers Island

WOODS, FRANCIS 2. Racing Post Arkle: 1995 Klairon Davis

Sportingbet Queen Mother: 1996 Klairon Davis

WYER, LORCAN 2. NH Chase: 1986 Omerta

Neptune: 1999 Barton

YOUNG, MR RICHARD 1. CGA Foxhunter: 2003 Kingscliff

<< Back to Cheltenham Festival